Projekt ,,Rośliny lecznicze pod Okrajem"

Przyroda budzi się do życia a wraz z nią nasz polsko-czeski projekt o roślinach. Bociany przyleciały do Miszkowic, więc oficjalnie możemy potwierdzić wiosnę ???? Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć o naszych najbliższych projektowych planach.

W listopadzie ubiegłego roku w ramach projektu odbyły się dwa spotkania zorganizowane przez naszego czeskiego partnera projektu - Szkołę Podstawową w Žacléřu ( więcej o spotkaniach pisaliśmy na naszym FB).

W tym roku działania odbędą się również po polskiej stronie a najbliższe miesiące zapowiadają się naprawdę intensywnie:

- w kwietniu odwiedzimy naszych kolegów w szkole w Žacléřu, gdzie odbędą się działania laboratoryjne polegające na analizowaniu struktury i budowy roślin.

- na początku maja mamy zaplanowane spotkanie w Miszkowicach. I już z niecierpliwością czekamy aż pola zażółcą się mniszkami lekarskimi, bo to właśnie z nich będziemy wspólnie z naszymi kolegami z Czech gotować syrop. Tym działaniem chcemy pokazać leczniczą moc, która kryje się w bardzo popularnych i łatwo dostępnych roślinach.

- końcem maja odbędą się dwa działania warsztatowe. Pierwsza polsko-czeska grupa będzie tworzyć ceramiczny zielnik - zebrane wcześniej zioła i rośliny będziemy odciskach w glinie tworząc katalog roślin z naszych okolic.Druga grupa uczestników będzie poznawać tajniki nowoczesnej technologii podczas warsztatów druku 3D. Zestawiając dwa tak różne działania chcieliśmy zwrócić uwagę na to w jaki sposób możemy (oprócz tradycyjnego zielnika) katalogować naturę i jak bardzo zmieniła się technologia (wykorzystanie możliwości drukarki 3D np. w katalogowaniu i nauce o roślinach.)

- w maju i czerwcu odwiedzimy raz jeszcze naszych sąsiadów w Zaclerzu. Jest to działanie zaplanowane przez naszego czeskiego partnera.

- my szczególnie cieszymy się na czerwiec i wspólny wyjazd do Centrum Informacji Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu. W Centrum będziemy zwiedzać Ogród Ziół i krzewów karkonoskich i Domek Laboranta. Poznamy fascynującą historię karkonoskich laborantów i zobaczymy na żywo ponad 100 gatunków roślin leczniczych Karkonoszy (!).

Oczywiście wszystkie wydarzenia będą przez relacjonowane na stronie naszej szkoły i na naszym fanpejdżu na FB. Zaprszamy do obserwowania!

Projekt pn. Rośliny lecznicze pod Okrajem jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.